Hon har tidigare jobbat på bl.a. Ålands fredsinstitut, Finlands kulturinstitut i Bryssel, Svenska hörselförbundet, Öppna högskolan, Ålands landskapsregering och Ålands yrkesgymnasium med frågor kring information, utbildning, utredningar, personalfrågor och utvecklingsprojekt.
Hon kommer närmast från en anställning på det internationella investmentbolaget Copenhagen Infrastructure Partners, som fokuserar på investeringar i grön energi och energiinfrastruktur. Där ansvarade hon för företagets interna utbildning av ca 900 personer per år.
Jennika har erfarenheter som stärker vår organisation på bästa sätt. Hon har hela spektret från lokalt engagemang, personalfrågor och utbildning till en koordinerande roll hos en av världens största investmentfirmor för grön energiinfrastruktur.
Kvalitetsledning är ett nytt ansvarsområde. Detta för att säkerställa att Emmaus Ålands verksamhet bedrivs på ett effektivt och hållbart sätt samtidigt som vi uppfyller de krav och förväntningar som ställs av medlemmar, volontärer, kunder och samhället i stort.
– Jag är mycket motiverad att bidra till Emmaus arbete för ett hållbart samhälle. Under de första veckorna arbetade jag i butikerna, varumottagningen och sorteringen för att lära känna verksamheten och personalen. Jag slogs av den fina arbetsgemenskapen och mångsidighet som präglar arbetet. Det märks tydligt att här finns ett genuint engagemang och en vilja att göra skillnad, säger Jennika.